Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przewodnik dla studentów

Rozpoczęcie studiów za granicą może stać się dla wielu prawdziwym wyzwaniem, więc warto być do tego dobrze przygotowanym. Informacje zamieszczone poniżej pomogą Ci zapoznać się z tym, jak funkcjonuje Uczelnia oraz co Cię spotka po dostaniu się na studia.

Rok akademicki w Polsce zaczyna się 1 października i trwa do 30 września. Składa się on z dwóch semestrów: zimowy, który zaczyna się w październiku i trwa do stycznia oraz letniego, który zmieścił się między marcem a lipcem.

Egzaminy

Po zakończeniu każdego semestru będzie na Ciebie czekać sesja: zimowa i letnia. Każda sesja egzaminacyjna trwa po 2 tygodnie i ma również okres poprawkowy: dla sesji zimowej jest to tydzień w lutym, a dla sesji letniej dwa tygodnie we wrześniu. Pamiętaj, że musisz zdać wszystkie egzaminy w terminie, do końca roku akademickiego.

P.S. Jeżeli na żadnym egzaminie nie poślizgnie Ci się ręka i nie będziesz miał poprawek, to możesz odpoczywać dłużej!

Przerwy

W trakcie roku akademickiego masz kilka przerw: dwie świąteczne, semestralną i wakacyjną.

Pierwszą przerwą w roku zaczyna się przed Wigilią (pod koniec grudnia) i zwykle trwa około 10 dni.

Przerwa semestralna trwa tydzień w lutym. (Uwaga! Ale wliczając sesje egzaminacyjne i poprawkowe, okres, w którym zajęcia nie są prowadzone, trwa prawie miesiąc).

Przerwa wielkanocna jest krótsza — trwa pięć dni.

Przerwa wakacyjna to ta najbardziej uwielbiana przez studentów, bo jest najdłuższa. Trwa przez całe wakacje: od lipca do września. Należy pamiętać, że chociaż technicznie jest to część letniej przerwy, poprawkowy okres egzaminacyjny przypada na wrzesień. Nawet jeśli pomyślnie zdałeś egzaminy w czerwcu, powinieneś zwracać uwagę na ogłoszenia, ponieważ może być konieczne zapisanie się na zajęcia w przyszłym roku lub ubieganie się o akademik czy stypendium przed rozpoczęciem października.

Szczegółowy kalendarz na bieżący i nadchodzący rok akademicki można znaleźć tutaj:

Legitymacja studencka i mLegitymacja

Jako student UJ otrzymasz legitymację studencką. Potwierdza Twój status studenta w Polsce i jest dowodem, że masz prawo do zniżek studenckich, m.in. w transporcie publicznym. Służy również jako karta biblioteczna w bibliotekach uniwersyteckich.

Aby otrzymać legitymację studencką, postępuj zgodnie z instrukcjami, które otrzymasz przy wpisie na studia, w szczególności pamiętaj o opłacie, którą musisz uiścić za nią.

Pamiętaj, że legitymacja jest ważna tylko przez okres wskazany na naklejce holograficznej na odwrocie karty. W każdym semestrze musisz przedłużyć jej ważność w swoim sekretariacie studiów.

Dodatkowo Uniwersytet Jagielloński wprowadził możliwość zamawiania przez studentów mLegitymacji. Jest to elektroniczna wersja legitymacji, mająca taka samą moc prawną co jej plastikowy odpowiednik (ELS). Pokazując ją na ekranie smartfona będzie można potwierdzić swój status studenta, czy skorzystać z wszelkich przysługujących ulg i zwolnień.

O mLegitymację mogą ubiegać się osoby, które: posiadają status aktywnego studenta, mają ważną legitymację studencką (ELS), posiadają numer PESEL, a dodatkowo ich dane osobowe nie były zmieniane w systemie USOS od czasu wydania ELS. Niezbędne jest także zainstalowanie na telefonie aplikacji mObywatel.

Instrukcje do jej aktywacji znajdziesz w swoim koncie USOS (w zakładce „Dla studentów”).

Uzyskanie wizy i legalizacja pobytu

Przekraczanie granicy – obywatele EU i EFTA

Jako obywatel państw członkowskich UE lub strefy Schengen możesz przekroczyć granicę Polski na podstawie ważnego dokumentu podróży (paszportu lub dowodu osobistego).Lista krajów, których obywatele nie potrzebują wizy do przekroczenia granicy polskiej znajduje się na stronie.

Przekraczanie granicy – obywatele państw trzecich

Jako obywatel innych krajów niż państwa członkowskie UE lub EFTA możesz przekraczać zewnętrzną granicę UE – w tym granicę Polski – z ważnym dokumentem podróży, ważnym ubezpieczeniem zdrowotnym, uzasadnieniem celu i warunków planowanego pobytu oraz dowodem posiadania wystarczających środków na planowany pobyt i podróż powrotną, a jeśli jest to wymagane – wizę.

Jeśli okaże się, że potrzebujesz wizy, pamiętaj, że możesz ubiegać się o dwa rodzaje wiz: wizę Schengen (typ C), ważną przez 90 dni od wjazdu do strefy Schengen przez okres sześciu miesięcy; lub długoterminową polską wizę krajową (typ D), ważną nie dłużej niż rok. Procedury ubiegania się o wizę należy zakończyć w kraju pochodzenia na długo przed przyjazdem do Polski; na rozpatrzenie wniosku przez ambasadę RP należy poczekać co najmniej kilka tygodni. Po przyjęciu do UJ możesz uzyskać zaświadczenie potwierdzające przyjęcie na studia, które można przedstawić w ambasadzie w celu uzyskania wizy.

Legalizacja pobytu

Będąc w Polsce zawsze jesteś zobowiązany do legalizacji swojego pobytu, jeśli przekracza on 3 miesiące. Bez względu na to, czy do przekroczenia granicy potrzebujesz wizy czy nie. Aby tego dokonać należy złożyć wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów w Urzędzie Wojewódzkim (Małopolski Urząd Wojewódzki).

Więcej informacji:

Akademiki / domy studenckie

Przyjeżdżając na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim możesz ubiegać się o miejsce w akademiku. Na UJ jest sześć akademików i choć ceny są różne, nie przekraczają one 450 zł miesięcznie za osobę w pokoju wieloosobowym.

Powinieneś ubiegać się o miejsce w akademiku dopiero po przyjęciu na studia. Aby uzyskać więcej informacji na temat procedur składania wniosków i dostępności zakwaterowania, skontaktuj się z biurem studenckim swojego programu lub Działem Obsługi Studentów Zagranicznych.

Należy pamiętać także, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w akademikach nie wszyscy studenci zagraniczni rozpoczynający studia otrzymują miejsce. Warto też być gotowym na samodzielne szukanie miejsca.

Więcej: internationalstudents.uj.edu.pl/regularstudies/dormitory

Prywatne mieszkanie

Jeśli wolisz wynająć pokój lub mieszkanie niż zarezerwować miejsce w akademiku, szybko przekonasz się, że rynek mieszkaniowy w Krakowie jest bardzo żywy i oferuje różnorodne opcje mieszkań. Jeśli chcesz dzielić pokój, ceny mogą wynosić nawet 700-800 zł miesięcznie, ale w zależności od lokalizacji i standardu mieszkania mogą być też znacznie wyższe. Istnieje wiele stron internetowych — grupy na Facebooku, fora studenckie — na których można znaleźć dziesiątki ofert opublikowanych przez innych studentów poszukujących współlokatorów.

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe na cały okres studiów w Polsce.

Jeśli jesteś obywatelem UE/EFTA i posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), masz prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Prosimy o okazanie karty podczas wizyty w gabinecie lekarskim.

Jeśli nie posiadasz EKUZ lub jesteś spoza UE/EFTA, powinieneś wykupić ubezpieczenie zdrowotne przed przyjazdem lub zapisać się do Narodowego Funduszu Zdrowia. Wykupując ubezpieczenie NFZ, nabywasz prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce.

Posiadacze Karty Polaka mogą być ubezpieczeni bezpłatnie w NFZ przez Uczelnię. W tym celu muszą najpierw jednak podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie studiuje.uj.edu.pl/studenci/ubezpieczenia.

USOSweb

USOSweb

USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów) - informatyczny system zarządzania tokiem studiów.

System ten jest jednym z najbardziej przydatnych i pomaga studentom przez cały okres studiów. Możesz tam wykonać następujące czynności:

 • zarejestrować się na przedmioty lub egzaminy [Zakładka Dla studentów > rejestracje];
 • złożyć wniosek o akademik czy stypendium. [Zakładka Dla wszystkich > wnioski];
 • sprawdzić harmonogram swoich zajęć;
 • sprawdzić swoje oceny;
 • sprawdzić numer swojego konta bankowego i wiele więcej.

Ważne! Po uzyskaniu danych do logowania pamiętaj o aktywacji poczty studenckiej. Wtedy będziesz otrzymywać wszystkie ważne e-maile i informacje od Władz Uczelni, wykładowców itp.

Dokładne instrukcje są tutaj: https://pomocit.uj.edu.pl/pl/studenci_start.

MSTeams

MSTeams

MSTeams to platforma do prowadzenia zajęć i spotkań w trybie online na Uniwersytecie Jagiellońskim. Za pośrednictwem tej platformy możesz:

 • wziąć udział w zajęciach online;
 • skontaktować się z kolegami/koleżankami lub wykładowcami;
 • ‘Przyjść’ na dyżur prowadzącego zajęcia;
 • wykonywać zadania;
 • korzystać z materiałów opublikowanych przez Ciebie, Twoich kolegów/koleżanek lub wykładowców;

Aby zalogować się do systemu, należy użyć tego samego loginu i hasła, co do konta w poczcie uniwersyteckiej.

Office 365

Office 365

Microsoft Office 365 - to zestaw aplikacji dostępnych z serwerów Microsoft. Wszyscy studenci i pracownicy UJ mają bezpłatny dostęp do tych aplikacji za pośrednictwem konta uczelni.

Dzięki Office 365 możesz pozostać w stałym kontakcie ze współpracownikami i innymi studentami.

Produkt zawiera pakiet MS Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote i Outlook). Wszystkie produkty Office 365 są aktualizowane automatycznie, więc użytkownicy zawsze korzystają z najnowszej wersji.

Zalety pakietu OFFICE 365:

 • mobilność i dostępność - można go uruchomić w dowolnym miejscu i czasie. Dokumenty i pliki udostępnione Twoim kolegom można przeglądać na komputerze, laptopie, tablecie lub smartfonie.
 • bezpieczeństwo - pliki i dokumenty są chronione przez oprogramowanie antyspamowe i chroniące przed złośliwym oprogramowaniem. Office 365 korzysta z niezawodnego systemu, który w 100% chroni przed znanymi wirusami.
 • udostępnianie witryn, plików i dokumentów – dokumenty, które tworzymy w Wordzie lub Excelu można szybko udostępniać innym osobom.
Pegaz

Pegaz

Pegaz (i Pegaz-egzaminy) to oficjalna platforma nauczania na odległość Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jest to serwis umożliwiający nauczycielom akademickim tworzenie i publikowanie materiałów dydaktycznych (także interaktywnych i multimedialnych), a także narzędzie komunikacji ze studentami. Platforma ta daje możliwość:

 • otrzymywać materiały z zajęć;
 • wykonywać zadania (np. quizy) publikowane przez wykładowców;
 • przesyłać prace pisemne przez studentów, a następnie ocenić ich przez prowadzących;
 • skorzystać z forum, aby podzielić się swoimi pomysłami itp.

Platforma pegaz-egzaminy jest używana do przeprowadzania egzaminów online, gdy jest to konieczne.

Dane logowania do obu platform są takie same jak do konta w poczcie uniwersyteckiej.

Studia to nie tylko wykłady i zajęcia: możesz także stać się członkiem wielu kół naukowych UJ i innych organizacji, gdzie poznasz nowych ludzi i będziesz mógł poświęcić więcej czasu swoim pasjom – lub znaleźć nowe! Poniżej znajduje się przegląd najpopularniejszych organizacji działających na UJ.

Koła naukowe

Na UJ działa ponad 170 studenckich kół naukowych. Organizacje te stanowią doskonałą okazję do poszerzenia zainteresowań związanych z kierunkiem studiów: ich działalność często obejmuje wyjazdy badawcze, organizowanie spotkań z profesjonalistami i naukowcami w tej dziedzinie, organizowanie konferencji i wiele innych.

Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego UJ

Uczelniany Klub Związku Sportowego jest największym klubem sportowym w Polsce o zasięgu ogólnokrajowym. Powstał na Uniwersytecie Jagiellońskim i działa od ponad 100 lat. Jako student UJ możesz zapisać się do jednej z 40 sekcji (m.in. piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, wioślarstwa, jazdy konnej, lekkoatletyki, narciarstwa i wielu innych) i stać się częścią reprezentacji UJ na zawodach krajowych i europejskich.

Więcej: azs.uj.edu.pl

Samorząd studentów

Z mocy prawa Samorząd Studencki jest jedyną oficjalną reprezentacją studentów uczelni. Wybrani w wolnych wyborach studenci działający w komisjach wykonawczych samorządu są głosem wszystkich studentów UJ przed władzą Uczelni. Ich działalność obejmuje nie tylko zasiadanie w różnych komisjach w ramach Uczelni, ale także obsługę wszystkich studentów, w tym obsługę prawną czy organizację imprez ogólnouczelnianych.

Organizacje Międzynarodowe

Na UJ obecne są oddziały kilku organizacji międzynarodowych, w tym Erasmus Student Network, AEGEE (European Students’ Forum), European Students’ Union i AIESEC.

Poruszanie się po Krakowie autobusami i tramwajami jest bardzo wygodne. Studenci mogą kupić bilety na przejazdy miesięczne i semestralne ze zniżką za pomocą legitymacji studenckiej (która wówczas pełni również funkcję biletu autobusowego). Informacje na temat biletów oraz ich cen znajdziesz tutaj: https://www.mpk.krakow.pl/pl/bilety2/.

Wskazówki dotyczące dojazdu do Kampusu Ruczaj: wsiądź do dowolnego tramwaju jadącego w kierunku Czerwone Maki. Wyjdź z tramwaju:

 • przystanek Norymberska (przy supermarkecie Kaufland): Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej; Wydział Matematyki i Informatyki; Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Wydział Chemiczny
 • przystanek Kampus UJ: Wydział Biologii; Wydział Geografii i Geologii; Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii